Czego dusza zapragnie – Zwierzyniec

Zwierzyniec jest położoną na dalekim południu województwa lubelskiego miejscowością (od lat 90. mającą status miasta), która od niemal 400 lat przyciąga wszystkich spragnionych obfitości wszelakiej, jaką darzy okoliczna ziemia i pobliskie lasy Roztoczańskiego Parku Narodowego. Atrakcje, jakie turysta może napotkać w okolicy Zwierzyńca są jednak dość mocno zróżnicowane. Powstanie samej miejscowości datuje się na koniec XV wieku, czyli niemal równocześnie z utworzeniem Ordynacji Zamojskiej. Zwierzyniec (którego nazwa pochodzi od znajdującej się tu niegdyś olbrzymiej zagrody z dzikami, sarnami i jeleniami) dość szybko stał się administracyjnym i gospodarczym centrum całej ordynacji. Jego pozycja po części wynikała z faktu, że miejsce to upodobali sobie hrabiowie Zamojscy na letnią siedzibę.

Współczesny turysta szukając frazy: „noclegi Zwierzyniec”, raczej nie ma co liczyć na spędzenie nocy w hrabiowskiej rezydencji (z tej pozostał jedynie zachowany zespół przestrzenny, stanowiący jedną z głównych atrakcji miasteczka), ale baza noclegowa jest tutaj świetnie rozwinięta. Nocleg można znaleźć nie tylko w pobliskich hotelach, ale także w rozlicznych gospodarstwach agroturystycznych i kwaterach, także tych znajdujących się w miejscowościach oddalonych o raptem kilka kilometrów od samego Zwierzyńca (zobacz -> https://meteor-turystyka.pl/noclegi,ladek-zdroj,0.html).

Zwiedzając pobliski Zamość czy sławny Szczebrzeszyn, szkoda byłoby nie odwiedzić tak ciekawej i urokliwej miejscowości o bogatej historii, jaką jest Zwierzyniec. Znajduje się tutaj także Centrum Edukacyjno-Muzealne Roztoczańskiego Parku Narodowego. Powinno ono zainteresować szczególnie dzieci – interaktywne wystawy i wiele gatunków wypchanych zwierząt przyciągną uwagę każdego ciekawskiego malca.

Zwierzyniec jest otoczony przez lasy, wśród których kryją się szlaki turystyczne: Krawędziowy Szlak Roztocza, Centralny Szlak Roztocza, Szlak Roztoczański i kilka innych. To doskonała propozycja dla amatorów pieszych i rowerowych wycieczek. Sama gmina obfituje także w inne atrakcje jak spływy kajakowe czy przejażdżki bryczką, zimą zaś organizowane są kuligi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>