Kolegiata NMP Królowej Polski w Gdyni

Gdynia to jedno z najmłodszych miast w Polsce. Prawa miejskie uzyskała w roku 1926 roku. Ze względu na to zabytki, jakie tu występują, są datowane najczęściej na dwudziestolecie międzywojenne. Głównie są budynki portowe, użyteczności publicznej, te związane z turystycznym charakterem Gdyni – czyli pensjonaty i wille, a także takie, które powstały w okresie, gdy Gdynia była wsią letniskową. Trzeba wiedzieć, że mimo iż prawa miejskie Gdynia uzyskała dopiero w XX wieku, to już w dokumentach z roku 1253 jest o niej wzmianka. Ze względu na nadmorskie położenie, także i turystyczne noclegi w trójmiejskim ośrodku mają wieloletnią tradycję.

Jednym z zabytkowych budynków Gdyni jest kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Jest to kościół wybudowany w stylu neobarokowym. Powstał on w okresie od 1922 do 1924 roku. Głównym inicjatorem budowy świątyni był Jan Radtke – pierwszy wójt Gdyni. Teren, na którym stoi kościół, został ofiarowany przez Elżbietę Skwircz, właścicielkę okazałego gospodarstwa. Początkowo planowano wybudować tylko kaplicę, jednak w rok po wbudowaniu kamienia węgielnego, zmieniono projekt i dokładnie 3 maja 1924 r. został poświęcony kościół, który był darem wotywnym za odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Kościół to budowla jednonawowa, ze sklepieniem kolebkowym i wyraźnie zaznaczoną wieżą, na której znajduje się dzwon. Fundamenty pod kościół, zostały wzniesione z materiału, który dostarczył jeden z pierwszych statków, jakie zawinęły do gdyńskiego portu, gdy ten był jeszcze w budowie. We wnętrzu kościoła uwagę przykuwa obraz w ołtarzu głównym. Jest to dzieło autorstwa Jana Rutkowskiego przedstawiające Matkę Bożą Pocieszycielkę. W roku 1984 kościół razem z cmentarzem oraz ogrodzeniem znalazł się na liście obiektów zabytkowych.

One comment

  1. Karol F. pisze:

    Piękny kościół, a obraz w ołtarzu głównym można podziwiać w nieskończoność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>