Nowy Sącz – Sądecki Park Etnograficzny

W województwie małopolskim, na prawach powiatu funkcjonuje niezwykle barwne miasto jakim jest Nowy Sącz. Posiada bogatą kulturę i historię czego najlepszym wyrazem jest znajdujący się tam Sądecki Park Etnograficzny. To wspaniałe miejsce dla miłośników kultury i historii tego regionu. Uznawany jest za jedne z największych skansenów tego typu w Polsce. Będąc tutaj można poczuć jak wiele lat temu nasi przodkowie, którzy żyli na tych terenach. Mamy tam pozostałości po wielu ludach żyjących tu na przestrzeni wieków, między innymi: Łemków, Lachów, Pogórzan i Górali Łąckich. Są różnego rodzaju świątynie, między innymi protestancki zbór, cerkiew, kościół katolicki. Wśród budynków, które można odwiedzić znalazły się także dworski folwark, szkoła ludowa, a także osada cyganów karpackich. Bardzo ciekawe są też typowe zabudowania z dawnych czasów jak na przykład spichlerze, kuźnie, dom zielarki czy inne typowe części gospodarcze, z których niegdyś korzystali żyjący tu ludzie.

Ciekawa jest chata z Wierchomli Wielkiej. Według legendy nawiedzona przez duchy, także ma swą historię, którą warto poznać. Całkiem niedawno została odrestaurowana także łemkowska cerkiew świętego Dymitra. Na terenie skansenu można wziąć udział w licznych wydarzeniach, które są tu organizowane na przestrzeni roku. Między innymi cyklicznie odbywające się imprezy pod tytułem „Odwiedziny u pradziadków”. To bardzo popularne wydarzenie, na które co roku zjeżdża mnóstwo osób. Chcąc wziąć w nim udział trzeba odpowiednio wcześnie zarezerwować nocleg w okolicy. Baza noclegowa jest w stanie pomieścić wielu turystów, a okoliczne punkty usługowe i gastronomiczne doskonale rozwinęły się na przestrzeni lat. Oprócz uczestnictwa w tutejszych imprezach regionalnych wartych odwiedzenia jest więcej miejsc. Kolejnym z nich jest bardzo popularne "Miasteczko galicyjskie”. To kompleks budynków zorganizowanych na kształt osady z XIX wieku. Można także przejść głównymi ulicami miasta by znaleźć się przy budynku ratusza. On także posiada ciekawą historię oraz jest niezwykle interesujący pod względem architektonicznym.

One comment

  1. KriS20 pisze:

    Dzięki autorom bloga możemy poznawać nieznane dotąd zakątki Polski, dzięki 😉 !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>