Nowy Sącz – Sądecki Park Etnograficzny

W województwie małopolskim, na prawach powiatu funkcjonuje niezwykle barwne miasto jakim jest Nowy Sącz. Posiada bogatą kulturę i historię czego najlepszym wyrazem jest znajdujący się tam Sądecki Park Etnograficzny. To wspaniałe miejsce dla miłośników kultury i historii tego regionu. Uznawany jest za jedne z największych skansenów tego typu w Polsce. Będąc tutaj można poczuć jak wiele lat temu nasi przodkowie, którzy żyli na tych terenach. Mamy tam pozostałości po wielu ludach żyjących tu na przestrzeni wieków, między innymi: Łemków, Lachów, Pogórzan i Górali Łąckich. Są różnego rodzaju świątynie, między innymi protestancki zbór, cerkiew, kościół katolicki. Wśród budynków, które można odwiedzić znalazły się także dworski folwark, szkoła ludowa, a także osada cyganów karpackich. Bardzo ciekawe są też typowe zabudowania z dawnych czasów jak na przykład spichlerze, kuźnie, dom zielarki czy inne typowe części gospodarcze, z których niegdyś korzystali żyjący tu ludzie.

Ciekawa jest chata z Wierchomli Wielkiej. Według legendy nawiedzona przez duchy, także ma swą historię, którą warto poznać. Całkiem niedawno została odrestaurowana także łemkowska cerkiew świętego Dymitra. Na terenie skansenu można wziąć udział w licznych wydarzeniach, które są tu organizowane na przestrzeni roku. Między innymi cyklicznie odbywające się imprezy pod tytułem „Odwiedziny u pradziadków”. To bardzo popularne wydarzenie, na które co roku zjeżdża mnóstwo osób. Chcąc wziąć w nim udział trzeba odpowiednio wcześnie zarezerwować nocleg w okolicy. Baza noclegowa jest w stanie pomieścić wielu turystów, a okoliczne punkty usługowe i gastronomiczne doskonale rozwinęły się na przestrzeni lat. Oprócz uczestnictwa w tutejszych imprezach regionalnych wartych odwiedzenia jest więcej miejsc. Kolejnym z nich jest bardzo popularne "Miasteczko galicyjskie”. To kompleks budynków zorganizowanych na kształt osady z XIX wieku. Można także przejść głównymi ulicami miasta by znaleźć się przy budynku ratusza. On także posiada ciekawą historię oraz jest niezwykle interesujący pod względem architektonicznym.

5 comments

 1. KriS20 pisze:

  Dzięki autorom bloga możemy poznawać nieznane dotąd zakątki Polski, dzięki 😉 !

 2. GarryOld pisze:

  Małopolska jest piękna i niestety jeszcze nieodkryta przez wielu turystów, a można tak cudownie spędzić tutaj czas.

 3. MlecznaDroga pisze:

  Dziewczyny nauczycielki pokazują, ze nawet w małych miasteczkach można się dobrze bawić i ciekawie spędzić czas. Wasze wpisy są bardzo ciekawe.

 4. Izabela pisze:

  W Sądeckim Parku Etnograficznym nie byłam, ale poza tym nocleg w Nowym Sączu polecam, bo bardzo mi się tam podobało

 5. thor pisze:

  Ja nie wiem gdzie pojechać, bo mam do wyboru nocleg w Nowym Sączu albo w Rzeszowie, co mi radzicie ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>