Raj dla narciarzy – Kościelisko

Kościelisko leży w województwie małopolskim i składa się z dwudziestu jeden osiedli. Te osiedla były kiedyś zwane polanami – czyli pasterskimi osadami. Stąd też pochodzi dawna nazwa miejscowości – Polany, której wciąż się używa w języku potocznym. Kościelisko jest to niezwykle urokliwe miejsce, ale także bardzo ciche i spokojne. Jeśli przeraża nas zatłoczone Zakopane, dobrym pomysłem będą ferie w Kościelisku, które stanowi idealną bazę noclegową i wypadową w góry. Liczne pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im przytulne noclegi.

Kościelisko znajduje się na tyle blisko stolicy Tatr, że swobodnie możemy się tam wybrać na wycieczkę i zobaczyć między innymi znane Krupówki. Jest to położony pośrodku miasta deptak, przy którym znajdują się liczne restauracje, karczmy góralskie oraz sklepy z pamiątkami. Jeśli jednak przede wszystkim zależy nam na spędzaniu czasu na łonie natury i aktywnym wypoczynku, powinniśmy się wybrać na wycieczkę do najpiękniejszych tatrzańskich dolin. Najbliżej Kościeliska znajduje się Dolina Małej Łąki, która jest jedną z ładniejszych dolin w polskich Tatrach. Nieco dalej zobaczyć można Dolinę Strążyską oraz oczywiście Dolinę Kościeliską, które również są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Kolejna jest Dolina Chochołowska, czyli ta najdłuższa i największa. Ma ona 10 kilometrów długości, jeśli jednak nie jesteśmy gotowi na aż tak długą wędrówkę, pamiętajmy, że w odległości około 6,5 kilometra od jej wlotu znajduje się schronisko, w którym możemy sobie zrobić przerwę lub zakończyć wyprawę. Jeśli czujemy niedosyt górskich spacerów można wybrać się w wyższe partie Tatr. Będąc w Kościelisku, koniecznie powinniśmy zorganizować wycieczkę na tutejszy Butorowy Wierch, czyli najwyższy szczyt Pasma Gubałowskiego. Możemy dojść na piechotę na górną stację Gubałówki, a potem zejść lub zjechać kolejką.

Kościelisko jest także miejscem idealnym dla miłośników narciarstwa. W sezonie zimowym w okolicy działa kilka ośrodków narciarskich. Jest to między innymi wyciąg orczykowy „Pod Butorowym”, „Budzyński Wierch”, a także najsłynniejsza tatrzańska stacja narciarska, czyli Polana Szymoszkowa. Zimą pojawia się tu wielu narciarzy, którzy potrafią spędzić całe dnie na stoku. Wioska jest również kolebką narciarstwa biegowego, dlatego też miłośnicy tego sportu znajdą tu profesjonalnie przygotowane trasy biegowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>