Głównym celem tych okularów jest ochrona użytkownika przed kurzem i cząsteczkami smogu przedostającymi się do oczu podczas jazdy z dużymi prędkościami. Wiele kryteriów dotyczących okularów przeciwsłonecznych noszonych podczas pilotażu samolotów jest podobnych do kryteriów stosowanych w przypadku pojazdów lądowych.

Soczewki kontaktowe – te na co dzień

Ważniejsza jest ochrona przed promieniowaniem UV, gdyż jego natężenie wzrasta wraz z wysokością nad poziomem morza. Okulary polaryzacyjne są niepożądane, ponieważ szyby przednie samolotów są często spolaryzowane, celowo lub nieumyślnie, pokazując wzory mory w trakcie patrzenia przez szybę przednią, a niektóre monitory LCD używane przez instrumenty emitują spolaryzowane światło i mogą ściemniać się lub znikać, gdy pilot odwróci się na nie, aby na nie spojrzeć. Zamiennikiem dla okularów są obecnie soczewki kontaktowe. Więcej na temat soczewek kontaktowych dowiesz się w artykule Rodzaje soczewek kontaktowych – jakie wybrać?

Podobnie jak okulary korekcyjne, okulary przeciwsłoneczne muszą spełniać specjalne wymagania, gdy są noszone do uprawiania sportu. Potrzebują odpornych na pękanie i uderzenia soczewek; pasek lub inne mocowanie jest zazwyczaj używane do utrzymywania okularów na miejscu podczas uprawiania sportu i posiadają poduszkę na nos.

W sportach wodnych tzw. wodne okulary przeciwsłoneczne (również: okulary surfingowe lub okulary wodne) są specjalnie przystosowane do stosowania w burzliwej wodzie, takiej jak woda surfingowa lub podsitowa.

Lepsze widzenie z soczewkami kontaktowymi

Soczewki kontaktowe – te od święta

Oprócz funkcji okularów sportowych, wodne okulary przeciwsłoneczne mogą mieć zwiększoną pływalność, aby zapobiec ich zatapianiu się w przypadku ich zejścia, a także mogą mieć otwór wentylacyjny lub inną metodę eliminującą zamglenie. Okulary te są używane w sportach wodnych, takich jak surfing, windsurfing, kiteboarding, wakeboarding, kajakarstwo, jet narciarstwo, bodyboarding i narty wodne.

Wspinaczka górska lub podróż przez lodowce lub pola śniegowe wymaga ponadprzeciętnej ochrony oczu, ponieważ światło słoneczne (w tym promieniowanie ultrafioletowe) jest bardziej intensywne na dużych wysokościach, a śnieg i lód odbijają dodatkowe światło.

Popularne okulary do tego celu to okulary lodowcowe lub okulary lodowcowe. Zazwyczaj mają one bardzo ciemne okrągłe soczewki i żaluzje skórzane po bokach, które chronią oczy, blokując promienie Słońca wokół krawędzi soczewek.

Jim McMahon, kwartalnik dla Chicago Bears i San Diego Chargers, sławnie używał osłony przeciwsłonecznej podczas swojej kariery zawodowej w piłce nożnej z powodu kontuzji oczu w dzieciństwie i prawie zawsze nosi ciemne okulary słoneczne, kiedy nie nosi kasku piłkarskiego. Pogarszona wizjerka wymaga recepty lekarza na większości poziomów gry, głównie dlatego, że protokół wstrząsów wymaga, aby urzędnicy patrzyli graczowi w oczy, co jest utrudnione przez przyciemnione wizjery.